Maszyny CNC bardzo szybko od czasu wejścia na rynek zdobyły sobie uznanie wielu specjalistów. Są to maszyny zaawansowane technologicznie i pozwalające na masową obróbkę, której dokonuje się zazwyczaj w profesjonalnych, wielkopowierzchniowych zakładach. Cechują się dokładnością, wysoką jakością wykonywanej pracy, dużą prędkością obróbki oraz przede wszystkim zautomatyzowaną pracą. Efektem tego obsługa maszyn CNC stała się umiejętnością bardzo pożądaną przez pracodawców w branży obróbki metalu.
Czym jest tokarka CNC?
Tokarki CNC, zwane również tokarkami numerycznymi, to maszyny specjalizujące się w toczeniu sterowanym komputerowo. Toczenie jest to obróbka polegająca na skrawaniu powierzchni w kształcie brył obrotowych, czyli np. kuli, walca, stożka itd. Urządzenie używa w tym celu narzędzi zwanych nożami tokarskimi, wiertła lub narzędzia do gwintowania. Cały proces obejmuje wprawienie w ruch obrotowy poddawanego obróbce przedmiotu, a następnie skrawania go z pomocą odpowiedniego narzędzia.
Tokarka CNC służy właśnie do procesu toczenia, lecz od modeli klasycznych dzieli ją jeden ważny szczegół – posiada numeryczny panel sterowania. Obsługa maszyny CNC jest o tyle specyficzna, że polega na znajomości odpowiedniego oprogramowania oraz na umiejętności obchodzenia się z nim. Wydawać by się mogło, że ma to duży związek ze znajomością informatyki. Nic bardziej mylnego. Profesjonaliści z zakresu obsługi maszyn CNC to tak naprawdę rzemieślnicy, którzy zazwyczaj mają pierwszy raz styczność z tego typu oprogramowaniem. Jednak jest ono na tyle intuicyjne, że bardzo łatwo je zrozumieć.
Uprawnienia potrzebne do obsługi tokarki CNC
Obsługa maszyn CNC powinna być poprzedzona zawsze odpowiednim przeszkoleniem. Jeżeli obsługa tokarki CNC wchodzi w zakres naszych obowiązków wynikających z umowy o pracę, to pracodawca ma obowiązek takie szkolenie z nami przeprowadzić. Musi ono dotyczyć zarówno części teoretycznej, dotyczącej ogólnego działania urządzenia i przepisów BHP, jak i praktycznej – skupionej na obsłudze pulpitu komputerowego i zaznajomieniu z zainstalowanym oprogramowaniem.
Szkolenia takie często są organizowane również przez różnego rodzaju stowarzyszenia bądź producentów maszyn. Wtedy musimy być świadomi, że kurs taki opłacić będziemy musieli samemu. Ma to jednak swoje zalety. Wielu pracodawców i tak wymaga już od nas wcześniej ukończonego szkolenia na uprawnienia do obsługi maszyny CNC, w ten sposób właśnie możemy je zdobyć.
Warto zaznaczyć, że takie szkolenia są zazwyczaj kilkupoziomowe. Najbardziej podstawowy kurs zapewni nam być może i uprawnienia do wykonywania zawodu, lecz dziś prawdziwi specjaliści posiadają więcej niż podstawowe uprawnienia. Warto jest podjąć takich szkoleń jak najwięcej po to, by rozwinąć się w danej dziedzinie i tym samym otworzyć sobie drzwi do dalszej ścieżki kariery.
Pracodawca powinien też oczywiście zlecić pracownikowi odpowiednie badania medycyny pracy. Wykonanie tych badań jest rzecz jasna wymagane przed podjęciem jakiegokolwiek stanowiska na umowie o pracę. Pozytywna opinia lekarza orzecznika jest tak naprawdę warunkiem koniecznym do podjęcia pracy.
Czy potrzebuję uprawnień do użytku indywidualnego?
Jeżeli posiadamy tokarkę CNC do użytku własnego, nie jesteśmy zobligowani do posiadania odpowiedniego przeszkolenia. Trudno jednak pracować z modelem, który wymaga odpowiedniej znajomości oprogramowania, nie mając z nim nigdy wcześniej do czynienia. W grę wchodzą też zasady bezpieczeństwa. Jeżeli nie będziemy ich utrzymywać, może dojść do poważnego wypadku, który może dokonać dożywotniego uszczerbku na naszym zdrowiu. Zwłaszcza, że jeżeli korzystamy z tokarki CNC w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie będzie nam w takim przypadku przysługiwać ubezpieczenie.
Zaopatrując się w maszyny do metalu (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-metalu), zawsze dobrze jest najpierw odpowiednio się zapoznać z ich działaniem, nie lekceważąc przy tym ważnego aspektu jakim jest zachowanie przepisów BHP i przejście odpowiedniego przeszkolenia z obsługi maszyny. W ten sposób zapewnimy efektywność i bezpieczeństwo pracy.